Táto krásna mladá žena sa v 15 rokoch dozvedela, že má Crohnovu chorobu
Mgr. Nina Kovačiková trpí na túto chorobu už 20 rokov a vie, že je to celoživotný údel. Naučila sa s tým žiť, ale v tých 15 rokoch, keď sa to dozvedela, to bola riadna rana osudu. Zmieriť sa s tým, že choroba vás už bude po celý život obmedzovať, nie je vôbec ľahké. Nina podstúpila zložité a nepríjemné vyšetrenia, musela jesť veľa, veľa liekov a aj napriek tomu dvakrát bola na pokraji života a smrti. Koľko operácii má za sebou, to už ani nepočíta. O tejto chorobe dnes veľmi veľa vie a preto chce pomáhať. Je predsedníčkou Slovak Crohn Clubu, ktorý pre ostatných trpiacich na túto chorobu šíri osvetu, sleduje novinky v liečbe a spolu s lekármi sa podieľa aj na liekovej politike.
POVEDZME SI NIEČO O TEJTO CHOROBE
Najčastejšími príznakmi Crohnovej choroby sú bolesti brucha, hnačky, chudnutie, teploty, chronická únava a zápal v okolí konečníka, tzv fistuly alebo fisúry. Príznaky závisia od toho, ktorá časť tráviacej trubice je zapálená. Pri zápale tenkého čreva môže byť hlavným príznakom únava, chudnutie, teploty. Pokiaľ sa tenké črevo zúži pridružujú sa bolesti, najmä po jedle. Pri zápale hrubého čreva sú typické hnačky, často s prímesou krvi. Postihnutie konečníka sa prejaví bolesťami konečníka a výtokom. Zriedkavejšie je zápalové postihnutie ústnej dutiny s drobnými bolestivými vriedkami tzv aftami, postihnutie pažeráka alebo žalúdka. Pri chronickom zápale, ktorý trvá niekoľko týždňov až mesiacov sa môžu, ale nemusia, rozvinúť komplikácie. Medzi vážne komplikácie patrí zúženie čreva v dôsledku zjazvovatenia, vytvorenie hnisavých kanálikov – fistúl do okolia čreva alebo konečníka a rozvoj dutiniek vyplnených hnisom – abscesov.
LIEČBA CROHNOVEJ CHOROBY
Závisí od miesta postihnutia čreva a závažnosti ochorenia. Zvyčajne sa rozlišuje úvodná liečba na dosiahnutie úľavy
od ťažkostí, takzvaná indukčná liečba a liečba na udržanie remisie. Vo všeobecnosti je liečba pri Crohnovej chorobe dlhodobá,vo väčšine prípadov je potrebná na celý život. Pri vysadení udržiavacej liečby dochádza totiž u veľkej väčšiny
pacientov k návratu ochorenia (relapsu).
ŽIVOTOSPRÁVA PRI CROHNOVEJ CHOROBE
Aj keď základom liečby Crohnovej choroby je protizápalová liečba, zmeny v strave a životnom štýle môžu výrazne pomôcť zmierniť príznaky ako aj udržať remisiu ochorenia. V mnohých prípadoch je možné dokonca znižovať dávky liekov alebo zmeniť liečbu na menej agresívne lieky.
Hlavné odporúčania pre úpravy životosprávy pacientov s Crohnovou chorobou sa týkajú:
1. Fajčenia
2. Diéty a stravovania
3. Opaľovania a príjmu vitamínu D
4. Fyzickej aktivity
5. Odbúrania stresu
6. Chemických látok a liekov, ktoré zhoršujú črevný zápal
DIÉTA
Neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz tom, že by strava spôsobovala zápalové ochorenie čriev. Veľa sa diskutuje o takzvanej západnej diéta, ktorá obsahuje veľa jednoduchých cukrov, nasýtených tukov, soli, mäsa a potravinových prísad a naopak obsahuje málo čerstvého ovocia, zeleniny, strukovín a rýb. Výsledky štúdií sú však nejednoznačné a ani jedna zo zložiek diéty sa nepotvrdila, že by vyvolávala Crohnovu chorobu. Každopádne, ak už je Crohnova choroba prítomná diéta je neoddeliteľnou súčasťou liečby. Typ diéty, výber potravín a ich príprava závisí od viacerých faktorov ako sú zápalová aktivita ochorenia, rozsah postihnutia tráviaceho traktu, stav výživy, vek a prítomnosť komplikácií.
Viac informácií nájdete na stránke www.crohnika.sk